niedziela, 22 stycznia 2012

Zmiany w sposobie dziedziczenia

Zmiany w sposobie dziedziczenia

Autorem artykułu jest anna bobak



Dziedziczenie jest bardzo szczegółowo regulowane przez polskie prawo spadkowe. Określa się dokładnie kto, kiedy i w jakich częściach ma prawo do majątku, który pozostał po zmarłym. Dziedziczenie ustawowe obowiązuje bezwzględnie i w każdych okolicznościach, chyba że zmarły pozostawił po sobie testament.

Uprawniona do dziedziczenia jest oczywiście rodzina bez względu na to, jakie zachodziły relacje między nią, a osobą zmarłą. I tak majątek dzielony jest między małżonka (połowa majątku) i dzieci (druga połowa podzielona na równe części). Bywa, że w chwili otwarcia spadku dzieci już nie żyją - wówczas pełnoprawnymi spadkobiercami stają się wnukowie denata.

W sytuacji, gdy osoba zmarła była samotna - nie miala męża/żony oraz dzieci, spadek należy się rodzicom i rodzeństwu, a w dalszej kolejnosći dziadkom i ich zstępnym, a więc dalszej rodzinie - ciotkom, wujkom i kuzynom zmarłego. Wydaje się to dość naturalne, jednak są to stosunkowo nowe przepisy. Jeszcze kilka lat temu rodzice nie mogli dziedzić po swoich dzieciach. Jeśli więc zmarły nie miał dzieci ani malżonka, majątek jego przyznawany byl gminie. Uznano jednak, że przepisy te są dla rodziny denata dość krzywdzące. Z kolei dalsze przepisy - mówiące o dziedziczeniu przez dziadków i ich zstępnych - wejdą w życie w 2012 roku, rozszerzając tym samym grono osób uprawnionych do dziedziczenia.

Kwestia podziału majątku może zostać całkowicie zaburzona w przypadku, gdy zmarły pozostawił po sobie testament. Wówczas może mieć miejsce nawet wydziedziczenie - czyli sytuacja, w której cały majątek, zgodnie z wolą zmarłego, przechodzi w ręce osoby spoza rodziny - a więc osoby, która z prawnego punktu widzenia nie powinna spadku otrzymać. W sytuacjach takich prawo gwarantuje rodzinie rodzaj odszkodowania - tzw. zachowek, czyli pewną kwotę pieniężną, którą wypłacić musi spadkobierca.

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz